Dlaczego sieć LAN w domu jest naszym zdaniem bardzo ważna?

      Dlaczego posiadanie sieci LAN w domu jest tak ważne, skoro większość urządzeń posiada możliwość podłączenia do domowej sieci po przez łącze Wi-Fi? To sensowne pytanie. Dla większości ludzi może wydawać się nie logicznym zawracanie sobie głowy jakimiś kablami skoro połączenie bezprzewodowe też działa. Oczywiście, że działa, ale… ma swoje ograniczenia i w wielu przypadkach, te ograniczenia uniemożliwią Wam komfortowe korzystanie ze wszystkich współczesnych usług internetowych. Na prawidłowe działanie sieci bezprzewodowych wpływa też bardzo wiele czynników, które skutecznie mogą pokrzyżować Wam plany wygodnego korzystania z takiego typu połączenia.

 

Nic nie stoi w miejscu, a już na pewno nie Internet.


     Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii światłowodu FTTH, zwykły szary Kowalski zyskał możliwość uzyskania w domu łącza internetowego które wcześniej było zarezerwowane tylko dla dużych firm. Dziesiątki milionów ludzi na świeci każdego roku podłącza się w ten sposób do sieci Internetowej, dzięki czemu dynamicznie zaczęły rozwijać się usługi przeznaczone na tą technologię. W roku 2017 zaczęliśmy realizowanie inwestycji - budowę sieci światłowodowej - dzięki czemu i Ty zyskałeś możliwość korzystania z tych usług. A jest z czego!

     Należy jednak pamiętać, że doprowadzenie tak szybkiego Internetu do domu to jedna sprawa, a rozprowadzenie go po domu to już inna kwestia… Zbudowanie skutecznej i szybkiej sieci dla wszystkich urządzeń w dom, będącej wstanie obsłużyć prędkości Internetu oferowane w technologii światłowodu nie należy do rzeczy prostych. Dlatego by ułatwić sobie to zadanie warto zabrać się za to w odpowiednim czasie.

     Oczywiście najlepszym wyjściem jest zaplanowanie i realizacja takiej inwestycji jeszcze w fazie budowy domu. Jeśli masz dobrego elektryka, który wykonuje dla Ciebie instalację elektryczną, sam powinien Ci zwrócić uwagę na ten aspekt. Jeśli tego nie zrobił, nie jest dobry… kabel do tzw. instalacji LAN jest bardzo tani, a ułożenie go w bruzdach wykutych pod przewody elektryczne jest bardzo proste i niemal nie generuje dodatkowych kosztów. Wiem o czym mówię bo sam pracowałem jako elektryk i osobiście wykonałem kilka instalacji w domkach jednorodzinnych. Za każdym razem mój szef informował klientów o potrzebie wykonania instalacji LAN, która w przyszłości pozwoli uniknąć ewentualnych problemów.

     Jeśli jednak Twoje cztery kąty stoją już od jakiegoś czasu, powinieneś wziąć pod uwagę tę kwestię przy planowaniu ewentualnego remontu mieszkania czy domu. Wówczas taki kabel można łatwo poprowadzić przez mieszkanie, chowając go np. za listwami podłogowymi. Powinieneś zaplanować ułożenie ewentualnych przewodów i zrealizować to w czasie remontu, inaczej możesz tego naprawdę żałować.

 

Gdzie poprowadzić instalację sieci LAN?


     Na pewno tam gdzie planujesz postawić biurko przy którym będzie znajdował się komputer stacjonarny, lub przy którym często będziesz korzystać z laptopa. Innymi bardzo ważnymi punktami o których warto pamiętać są miejsca w których planujesz umieścić telewizory. Obecnej generacji telewizory naszpikowane są funkcjami sieciowymi, Youtube, Netflix i dziesiątki innych!

     Weźmy np. takiego Netflixa. Za równowartość zaledwie kilkunastu złoty miesięcznie zyskujesz dostęp do ciągle aktualizowanej bazy filmów i seriali, które od pewnego już czasu są w standardzie 4K HDR. Trzeba jednak pamiętać, że taka jakość obrazu wiąże się z potrzebą uzyskania dość wysokiej przepustowości łącza, czyli minimum 25 Mb/s. Uzyskanie takiej prędkości po przez połączenie Wi-Fi może być problematyczne gdy router znajduje się w innej części domu, lub gdy po drodze znajdują się elementy ograniczające sygnał sieci bezprzewodowej.

     Innym bardzo ważnym aspektem który warto jest wziąć pod uwagę jest dynamiczny rozwój IPTV czyli tak zwanej telewizji światłowodowej. Już dziś pakiety kanałów oferowane w tej technologii wyprzedzają klasyczne telewizje satelitarne. Nawet tacy giganci jak NC+ czy Cyfrowy Polsat nie są wstanie nadążyć za dynamiką rozwoju IPTV. Mało tego, telewizja po przez światłowód oferują opcje niedostępne dla telewizji cyfrowej, jak np. rozbudowane systemy przewijania dowolnego kanału niemal bez ograniczeń. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak dekoder satelitarny wymaga podłączenia kabla koncentrycznego, dekoder IPTV wymaga podłączenia kabla sieciowego.

 

Czy wyobrażacie sobie dziś życie bez Internetu?


     Zapewne nie, tak jak nie wyobrażacie sobie życia bez prądu. Skoro więc wykonanie bezpiecznej i prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej wydaje się dziś rzeczą zupełnie naturalną, dlaczego tak często dziś pomija się wykonanie choćby minimalnej sieci LAN w domu. Nawet teraz, w roku 2018, podłączając Internet w dopiero co ukończonych domkach jednorodzinnych spotykamy się z kuriozalną sytuacją, w której inwestor nie poświęcił nawet najmniejszej uwagi na aspekt sieciowy. No bo przecież jest Wi-Fi… teraz wszystko jest bezprzewodowe. Bezprzewodowe. Bezmyślne. A przez to często beznadziejne…

Leave your comments

Comments

  • No comments found